Mūsdienās neapzinātā veidā fokusēšanos darbam traucē nepārtraukti uzmanību novērsoši procesi. Vislielāko ietekmi rada sociālie mediji, nepātraukti paziņojumi no tiem, jo cilvēkiem ir vēlme būt sociāli aktīviem un informētiem. Tādējādi nepātraukta sociālo tīklu izmantošana traucē arī darbā saglabāt uzmanības fokusu un produktivitāti.

Pew Research Center apgalvo, ka “77% strādājošo ziņoja, ka darba laikā izmanto sociālos medijus.” Izmantojot šo statistiku, var pieņemt, ka sociālie mediji samazina produktivitāti darba vietā, jo tā saistīta ar uzmanības fokusu. 

Kā neizslēdzot sociālo tīklu izmantošanu ir iespējams kļūt produktīvākam darbā? Vai tomēr jāatsakās no to izmantošanas?

Cik liela ir sociālo tīklu ietekme

Sociālo tīklu izmantošana pēdējo 10 gadu laikā ir strauji augusi, tāpēc arī attiecīgi tās ietekme ir aptvērusi visas cilvēka dzīves jomas, tajā skaitā darbu. Pēc Global Digital Overview 2020 datiem,  “visā pasaulē 2020. gada janvārī bija 3,80 miljardi sociālo mediju lietotāju, un kopš 2019. gada šis skaitlis ir pieaudzis par vairāk nekā 9% jeb pievienojies 321 miljons jaunu lietotāju.” 

Mediju izmanotšana caurstrāvo mūsu sabiedrību. Cik daudz cilvēku izmanto sociālos tīklus? Piemēram,Facebook, pasaulē populārākā sociālo tīklu vietne, šobrīd ir 1,5 miljardi pastāvīgo lietotāju jeb aptuveni katrs piektais cilvēks izmanto Facebook. 

Kāpēc tik grūti pātraukt izmantot? Sociālie mediji nodrošina platformu, kur mūsdienu cilvēks mēģina apmierināt pamata sociālās vajadzības, iekļūstot atkarību veicinošā vidē. Šīs uzvedības pamatā galvenokārt ir trīs jomas: sociālā izziņa, pašreferenciāla izziņa un sociālās atlīdzības apstrāde. Neironu sistēmas atbalsta šos sociālos kognitīvos procesus.

Piemēram, pirms un pēc tam, kad sociālo mediju lietotājs pārraida informāciju, cilvēks domā par to, kā reaģēs viņa auditorija. Arī skatoties citu pārraidīto informāciju un atsauksmes, lietotājs pārdomā otra lietotāja iespējamo motivāciju šīs informācijas ievietošanai.

Bezsaistes sociālās uzvedības neiroattēlveidošanas pētījumi ir parādījuši, ka, domājot par citu

domas, jūtas un nodomi droši pieņem darbā smadzeņu reģionu tīklu.

Ietekme uz uzmanības fokusa noturēšanu un produktivitāti

Paziņojumus telefonā un fokusēšanos var salīdzināt ar situāciju, kad vērojat mierīgu ūdenstilpni, bet tur ik pa laikam ūdenī kas iekrīt un izraisa ūdens saviļņošanos konkrētā punktā, tad atkal citā punktā. Uzmanība tiek novērsta uz konkrēto punktu ūdenī, tad uz nākamo, nemaz nepamanot skaisto dabas ainavu apkārt. 

Tā arī notiek, kad darbā nepātraukti telefonā parādas jauni paziņojumi, rodas vēlme uzreiz apskatīties vai arī domas tiek novērstas uz jauno paziņojumu. Uzmanības maiņa prasa piepūli smadzenēm, tāpēc lai saglabātu skaidru domu koncentrēšanos darbam, nepieciešams samazināt uzmanību novērsošos faktorus, kā paziņojumus un sociālo tīklu izmantošanu. 

Uzmanības fokusa maina ir salīdzināma ar konteksta maiņu jeb realitātē smadzenes ātri pārslēdzas starp dažādiem uzdevumiem, nevis veic tos vienlaikus. Grāmatā Brain Rules veiktajā pētījumā tika atklāts, ka “kļūdu līmenis palielinās par 50%, un uzmanības fokusa pārslēgšanās prasa divreiz ilgāku laiku, lai veiktu konkrēto uzdevumu.”

Nepātraukta e-pasta vai sociālo tīklu pārbaudīšana un skatīšanās bieži vien ir saistīta ar:

  • Paaugstinātu stresa līmeni un nervozitāti;
  • Izvairīšanos no svarīgiem darbiem, slinkumu;
  • Ieraduma spēku, atkarību;
  • Nepiepildītu brīvo laiku;
  • Koncentrēšanās spējām, uzmanības fokusu.

Kā samazināt sociālo tīklu pārbaudīšanu

Sākumā svarīgi pašam veikt analīzi, pārskatot aplikāciju lietojuma laiku telefonā. Pēc tam apzinoties, kuros sociālos tīklos visvairāk tiek pavadīts laiks, var arī “izsvītrot” nevajadzīgās un laiku patērējošās aktivitātes. Piemēram, visvairāk laika tiek pavadīts Facebook. Lielākoties laiks tiek veltīts bilžu, joku, ziņu pārskatīšanai. Aizstāj šo pavadīto laiku no rīta izlasot ziņas atsevišķā ziņu portālā, vakarā pārskatot tikai bildes un ziņas no draugiem Facebook lietotnē, palielinot produktivitāti darba dienas laikā.

  1. Izslēgt nevajadzīgos paziņojumus

Lielākoties aplikāciju un sociālo tīklu mārketinga aktivitātes ir vērstas uz atzīmēšanos sekot līdzi jaunumiem, paziņojumiem savā profilā. Velti laiku, lai izslēgtu pilnīgi visus nevajadzīgos paziņojumus, kas parādās uz sākuma ekrāna. Piemēram, atstāj paziņojumus tikai no e-pasta vai citām darbam nepieciešamajām aplikācijām, jo brīvajā laikā varēs veltīt laiku citām aplikācijām. Ieguvums – produktīvāka darba diena, nenovēršot uzmanību ar nevajadzīgiem paziņojumiem.

  1. Sakārtot izvēlētās preferences

Izmantojot e-pastu darba vajadzībām, uzmanību var novērst ziņas e-pastā par lielajām izpārdošanām vai citiem jaunumiem. Lai tas netraucē nepieciešamajai darba saziņai, atcel jaunumu saņemšanu un sekošanu veikaliem vai konkrētām mājaslapām. Ne tikai e-pastā, bet arī sociālajos tīklos nāk paziņojumi no kādām lapām vai personām, kurām seko – izvērtē un atseko lapām, kas vairs nav aktuālas.

  1. Klusuma režīms vai nakts režīma izmantošana

Kad nav nepieciešama saziņa telefonā darba laikā, var pamēģināt uzlikt netraucējošu režīmu, kas atslēdz paziņojumus un ienākošos zvanus – nakts režīmu. Tikpat viegli var izslēgt vibrāciju un skaņu telefonā, lai skaņa nenovērš uzmanību.

Uzmanības fokusa saglabāšana → produktīva diena

Iesaiste sociālajos tīklos aizņem lielu daļu no dienas laika, tāpēc, izvērtējot prioritātes, svarīgi maksimāli atteikties no sociālo tīklu izmantošanu ārpus darba vajadzībām. Samazinot traucējošos faktorus, būs izdevies uzlabot produktivitāti darbā, kā arī mazāk laika pavadīt sociālajos medijos!
Vairāk par produktivitāti uzzini.